Puhkemaja metsa ääres mõnusaks olemiseks!

Ootame teid taas 1.mail Maaturismi Avatud Uste Päevale

Ka selle aasta 1.mail on meil suur rõõm teid Maaturismi Avatud Uste Päeva raames endale külla kutsuda. Sedapuhku aga kahekesi koos MTÜ Jutumajaga.

11.00-12.00 MTÜ Jutumaja talgutund – lõkke ettevalmistamine ja muud ühised tööd (Väike-Püstmäe talu, Loodi küla, Viljandi vald)

12.00-13.00 Lõunalõke Jutumajas – vestlus-kohtumine Piret Pääriga lõkke ääres. Nii tänapäevaste kui traditsiooniliste lugude jutustamine. Uurime, miks ja missuguseid lugusid vajab tänapäeva inimene. Piret räägib oma 25 aastat kestnud tööst jutuvestjana ja jutuvestmisliikumise eestvedajana Eestis.

Jutumajast kulgeme Männiku Metsatallu (3km). Võib liikuda autoga või jalgsi.

13.45 Männiku Metsatalu suitsusauna puhkemaja nurgakivi pidulik asetamine.

14.00 Lõunasupp Männiku Metsatalus.

14.30 Lõunalood. Piret Päär jutustab lugusid Männiku Metsatalu kaminatoas.

15.15 Võimalus külastada Mulgi savikoda. Uksed avatud kuni 18.00.

Võimaluse korral palume ome tulekust ette teada anda, et teaksime supikogust arvestada.

51 40 242 Piret; 5343 2884 Ene

Olete oodatud!

http://metsatalu.ee

http://piretpaar.com

http://mulgisavikoda.weebly.com

Maitsvad määrete retseptid

Suvel toimunud Rukkipala kampaania oli tore ja inspireeriv. Paljud külalised said sellest osa ja Ene postitasin terve nädala jagu iga päev määrete retsepte. Saime rohkelt tänusõnu, mis südame soojaks ja meele rõõmsaks tegid. Ka Leiburi esindaja käis meil külas ja tõi kastitäie rukkipala, mille kenasti külalistele jagasime.
Kuigi Rukkipala kampaania sai läbi, siis meie pakume ikka külalistele erinevadi häid leiva- saia tooteid ja maitsvaid määrdeid, millest mõnede retseptid oleme ka oma kodulehele lisanud, et kõik saaksid ka ise kodus katsetada. Vaata lähemalt siit.

Kevade alguses, 1.mail ootame teid taas avatud uste päevale

Ka käesoleva aasta 1.mail toimuvad juba toredaks traditsiooniks saanud Maaturismi avatud uste päevad. Meiegi ootame sel päeval kõiki endale külla. Seega pange see kuupäev endale juba kalendrisse kirja ning täpsem info ja eripakkumised juba märtsi lõpus.

Telli õdus jutu- ja toituõhtu meie juures

Kes meist poleks kogenud, kuidas kellegi lugu puudutab, inspireerib ja lihtsalt meele heaks teeb. Jutuvestja Piret Päär teab selliseid lugusid palju ja võib neid teile olenemata aastaajast ja kellaajast rääkida.

Männiku Metsatalu perenaised Ene ja Age oskavad valmistada silmi, kõhtu ja hinge paitavaid toite ning kui head lood ja maitsev toit kokku saavad, siis võib sellest üks ilus elamus sündida.

Jutu- ja toiduõhtud on mõeldud 10-20 inimesele ning kestavad 2,5-3 tundi. Hind ühe osaleja kohta on 20 eurot.

Info ja tellimine: metsatalu@metsatalu.ee; 5343 2884

Rukkipala jõudis Männiku metsatallu

Maitsev rukkipala reisib Eesti Toiduteel ja sel nädalal (25.-31.juuli) on ta jõudnud oma reisil meie juurde. Pakume oma külalistele rukkipala erinevate taimsete määretega.

Kuidagi on juhtunud nii, et meie juurde satub päris palju taimetoitlasi ja on olnud meile suur aga väga põnev ja positiivne väljakutse.
Nii on taimetoidu ja täisväärtusliku toidu vastu huvi ka endal kasvanud, mis loob soodsa võimaluse katsetamiseks.
Ka reisid annavad ideid ja mõtteid. Näiteks alltoodud muhhamara avastasin Jordaania reisilt. Seda maitsvat määret pakuti hommikusöögiks.
See siin on minu variant.

Muhhamara
*500 g punast paprikat
*100 g india pähkleid
*100 gr. päikesekuivatatud tomateid õlis
*0.5 sl sidruni mahla
*2-3 tk (küüs) hakitud küüslauku
*1 tl soola
*natuke jahvatatud pipart
*1 sl oliiviõli ja natuke tsilliõli või kuivatatud ja jahvatatud tsillit
Valmistamine:
• Pese paprikad ja lõika pikuti neljaks. Eemalda seemned ja varrejupp ning laota paprikad ahjuplaadile. Enne küpsema panemist võib pintseldada ka oliivõliga. Küpseta kuumas ahjus 20-30 minutit, kuni paprikad on pehmenenud ja pealt natuke mustjad. Võta välja ja kata ahjupann fooliumiga. Lase paprikatel peaaegu täielikult jahtuda. Koori paprikad (koor tuleb lihtsalt maha). Pane röstitud ja kooritud paprikad, india pähklid, sidrunimahl, hakitud küüslauk, sool, päikesekuivatatud tomat, pipar, tsilli köögikombaini või kannmikserisse ja püreesta ühtlaseks. Püreestamise lõpus lisa vajadusel oliiviõli.

Hummus kollase hernega

Hummus kollase herne ja peterselliga on jälle natuke erinev origaalist, sest tavapärase kikerherne asemel kasutan kodumaist toorainet kollase herne näol. Kohustusliku osana soovitaksin muidugi lisada seesamiseemne pastat.

*200 gr. kollaseid herneid (leotatud üle öö ja keedetud)
*2 sl oliiviõli
*1-2 sl seesamiseemne pastat
*1 purustatud küüslauguküüs
*1 sidruni mahl
*soola ja musta pipart

Vajadusel võib lisada vett või õli.

Porgandi-peedi-toorjuustu määre

*200 gr. porgandit
*200 gr. peeti
200 gr. toorjuustu
*natuke sool ja pipart

Porgand, peet(eelnevalt ahjus küpsetatud ja maitsestatud oliivõli ja kuivatatud basiilikuga) ja toorjuust pane köögikombaini ja mikserada, lisada vajadusel soola ja pipart.

Hariliku leesputke pesto
*300 g leesputke lehti
*100 g india pähklit
*2-3 küüslaugu küünt
*100 g oliivõli
*1 tl. mett
*1 laimi mahl (hooajal võib panna rabarberimahla)
*natuke sool soola ja pipart

Purusta köögikombainis. Tavapärane pesto on parmesani juustuga aga meie juustu ei lisa, kuna väga paljud ei söö piimatooteid.
Leesputk kiirendab ainevahetust ja soodustab seedimist.

Igasugustest söödavatest lehtedest: basiilik, rucola, petersell, naat, nõges ja õitest (kurgirohi, saialill jne.) annab pestot teha ja kindlasti leiab iga perenaine oma lemmiku . Kõige parema saab minu meelest erinevaid lehti ja õisi kasutades. Hea võimalus süüa maitsvat ja vitamiinirikast toitu. Meie külalised saavad alati hommikusöögiks mõnda nendest määretest proovida.

Tulge maitsma!

Ootame teid avatud uste päevale

1.mail toimub Maaturismi eestvedamisel taaskord avatud uste päev ja meiegi ootame sel puhul kõiki külla!

Koostöös Viljandi Huvikooli Eve Stuudioga (www.huvikool.ee/eve-stuudio/) pakume toredaid ja aktiivseid tegevusi kõigile huvilistele:

14.00-14.30 Eve stuudio tantsud Männiku laval.

14.30-15.00 virgutus- ja energiapaus

15.00-18.00 meeldiv võimalus lavastada end loodusesse ja loodust endasse

Saab tegutseda kaaslastega või ka üksi,  saada juhendamist ja head nõu,  esitada oma ja vaadata teiste loodut.

Ootame teid väga!

Lisainfo: Ene Sillamaa, +372 5343 2884

Lisainfo Maaturismi avatud uste päeva kohta: www.maaturism.ee

 

September on toidukuu

Sellel aastal on september Eesti toidu kuu. See on kuu, mil kõigi toiduga seotud tegemiste keskmes on erilise tähelepanu all kohalik tooraine, see oma ja eestimaine. Just sellist toitu pakume oma külalistele ka meie ja  seepärast kuulub Männiku Metsatalu koos paljude teiste tublide tegijatega Eesti Toiduteele. Juba 9.septembril kell 18 ootame teid enda juurde külla, et pakkuda teie kõhtudele eesti rahvustoite ja teie meeltele vahvaid rahvajutte. Registreeruda saab aadressil metsatalu@metsatalu.ee kuni 3.septembrini. Olete oodatud!

Rohkem infot Eesti Toidutee kohta leiate siit.

Buy essays from our services Dissertation Editing

Ootame teid taas avatud uste päevale!

1. mail on taas toimumas Eesti Maaturismi avatud uste päev, mille raames toimub koos uute tulijate ja vanade sõpradega matka- ja talgupäev Mulgimaal, Intsu-Hendrikumõisa-Loodi marsruudil.

Meiegi tutvustame oma armsat turismitalu, pakume tervituskohvi ja omaküpsetatud leiba/karaskit ürdivõiga. Seejärel asutame end 2 km (20-30 min) matkale Mulgi savikotta, kus saab mängida saviga või lihtsalt uudistada keraamikute töid ja tegemisi (täpsemalt savikojast: mulgisavikoda.weebly.com/).

Savikoja külastamise järel on võimalus matkata Loodi lehispuistusse ja selle kõrval asuvasse Väike-Püstmäe jutumajja (jalgsi 20-30 min, autoga viuhh!), kus väikese talgutöö järel saame kõhtu täita talgusupiga ning kõrvale kuulata maja perenaise ja jutuvestja Piret Pääri lugusid ja jutumaja tulevikuplaane (piretpaar.com/jutumaja).

Tulge kindlasti ja veedame koos ühe vahva päeva!

Saunamõnud ootavad!

Tublidel inimestel tuleb ikka häid ideid ja üks uus ja juba nimegi poolest väga mõnus ettevõtmine on Eesti Maaturismi Ühingu poolt ellu kutsutud Saunatee. See ei ole marsruut kui selline, vaid pigem inimese enda teekond läbi erinevate saunade, nendega soetud kommete ja traditsioonide. Saunatee missiooniks on Eesti saunakultuuri edendamine ja hoidmine nii, et ka meie järeltulevad põlved oskaksid hinnata sauna ja väärtustada saunatavasid. Saunateega liitunud paigad võimaldavad külastajatele ühel või teisel moel erilist saunakogemus – olgu selleks siis saunamees/saunanaine, jutuvestmine koos saunakommete ja leilivõtmise tutvustamisega, vihtade valmistamine või veel midagi teistsugust.

Põnevuse lisamiseks saab saunafänn endale soovi korral ka Saunatee passi, kuhu projektiga liitunud paiku külastades saab templeid korjata ja hiljem siis saunateemaliste auhindade loosimises osaleda.

Männiku Metsatalu pakub saunafännidele soome sauna ja suitsusauna. Soome saunas ootab külastajaid saunaskäik Frantsila vaimus, mille käigus pakume:

  • meeldivalt vajalikke harjutusi endaga kontakti saamiseks – sirutamised, patsutamised, raputamised
  • maskide, koorimissegude valmistamist
  • jalavanne ja massaaži
  • lõdvestavat  massaaži  õlavöötmele
  • häid mõtted ja soovitusi saunatseremooniaks
  • vihtlemist

Saun on suurepärane koht oma tervise ja ilu hoidmiseks – keha lõõgastub ja vaim rahuneb ja just selle saunaskäigu jooksul saate seda ise kogeda. Materjalid pärinevad Frantsilast (frantsila.ee) ja kohalikust metsast. Kasutada võib ka ise kaasa võetud kraami. Tegutsemist juhendavad Eve Noormets ja Ene Sillamaa.

Eve on mitmekülgsete kogemustega tantsuõpetaja, kes peab esmatähtsaks liikumise tervistavat toimet nii kehale, hingele kui ka vaimule. Ene on Männiku Metsatalu perenaine, kes on loonud sellest paigast tasakaalustava ja tervendava toimega koha, kus pakutakse head toitu, silmailu ja lahket suhtlemist. Eve ja Ene on koos tegutsenud aastaid:  viinud läbi lastelaagreid, õppinud teineteise käest uusi oskusi, käinud vabatahtlikena Frantsila ürditalu uurimas ja teinud palju muud toredat. Nüüd aga on neil tekkinud soov ja ka võimalus oma parimaid kogemusi teistega jagada.

Suitsusaunas viib näidissaunatamise (vihtlemine, jahutamise ja lõõgastumise juhatused) läbi Jan Seepter, kes on saunakogemuste ja -praktikatega tegelenud juba 1988.aastast. Sõprade ja tuttavate ringis proovitust on tänaseks välja arenenud koolitusprogramm, mille käigus jagatakse soovijatele praktilisi nõuandeid, kuidas ja miks saunas targu toimida, et saunast nii täit kasu kui ka mõnu saada.

Suure töö saunatraditsioonide väärtustamiseks on tänaseks ära teinud võrokesed, eesotsas Mooska talu perenaise Eda Veerojaga, kelle vedamisel kanti Võromaa suitsusaunakombestik UNESCO vaimse pärandi nimekirja. Saunatee ellukutsumiseks oli seega igati õige aeg. Idee algatajateks olid Lammasmäe puhkekeskuse peremees Meelis Parijõgi ja Kopli Madise talu peremees Raido Notton. Rohkem infot: www.saunatee.ee

1.mai on kohe käes!

Kohe on käes 1.mai, mil erinevad turismiettevõtted huvilisi külla ootavad. Nii ka meie. Toredat videoklippi saab vaadata YouTube’st kirjutades otsingusse “Puhka Eestimaal”.